Súkromné školy, na ktorých sa testovala kvalita, majú od štátu dostať 32.550 eur

19.07.2012 Bratislava

Bratislava 19. júla (TASR) – Ministerstvo školstva navrhuje udeliť trom súkromným školám, ktoré sa zapojili do medzinárodného projektu merania kvality AHELO, dotáciu spolu vo výške 32.550 eur. Informuje o tom materiál, ktorý v stredu (18.7.) rezort odoslal na rokovanie vlády.

Do projektu organizovaného OECD sa spomedzi súkromných vysokých škôl zapojila Bratislavská liberálna škola medzinárodných štúdií, bratislavská Paneurópska vysoká škola a Vysoká škola bezpečnostného manažérstva v Košiciach. Pôvodne záujem o pilotný projekt prejavila aj Vysoká škola v Sládkovičove, neskôr sa však rozhodla odstúpiť.

Napokon sa testovania zúčastnilo vyše 200 študentov a takmer 50 pedagógov zo súkromných škôl. Okrem súkromných meranie kvality prebehlo na 13 verejných vysokých školách a dvoch štátnych. Tie majú v najbližších týždňoch tiež dostať dotáciu zo štátneho rozpočtu. Na rozdiel od súkromných ju však nemusela odobriť vláda. O schválenie prostriedkov pre prihlásené súkromné školy sa snažil už bývalý minister Eugen Jurzyca (SDKÚ-DS), pre pád vlády sa to už nestihlo.

Koľko stál projekt na verejných univerzitách, rezort ešte presne nevyčíslil. Jednotliví študenti boli náhodne vybraní, za každého z nich, ktorý bol reálne otestovaný, škola dostane, podľa podmienok vo výzve na zapojenie, 50 eur. Testovanie prebiehalo v troch oblastiach – všeobecné schopnosti, ekonómia a stavebníctvo. Za každú testovanú oblasť, do ktorej sa daná škola zapojila, dostala 5000 eur. Ministerstva predbežne rátalo s nákladmi na úrovni asi 230.000 až 300.000 eur.

AHELO je prvým priamym hodnotením kvality vzdelávacieho procesu a v mesiacoch marec až jún 2012 prebieha na piatich kontinentoch. Testy v projekte sú určené pre študentov v poslednom ročníku bakalárskeho štúdia. Keďže ide o pilotný projekt, výsledky nebudú verejné, k dispozícii ich budú mať len zapojené vysoké školy a ministerstvo školstva. Cieľom projektu je tiež zistiť, či je možné hodnotiť a porovnávať výsledky vysokoškolského vzdelávania medzi jednotlivými krajinami s rôznou kultúrou a jazykmi.

Jurzyca vyzdvihoval projekt AHELO, keďže podľa neho doteraz neexistoval systém priameho hodnotenia kvality vzdelávania na vysokých školách, ktorý by bol medzinárodne aplikovaný. Súčasný šéf rezortu plánuje diferencovať vysoké školy podľa kvality, a tak avizoval, že na meranie kvality by mal poslúžiť práve aj projekt AHELO.
 

Vyberte región